top of page

ШКІЛЬНИЙ  МУЗЕЙ

Створення умов  для одержання учнями позитивного соціального досвіду – одна з задач   сучасної школи. Одним із важливих  засобів виховання  громадянина та патріота України в ЗОШ №3 м. Генічеська Херсонської області є музей історії ЗОШ №3,  створений до 25-річчя відкриття школи. Він заснований з ініціативи директора Генічеської ЗОШ №3 Микитась Тетяни Дмитрівни та вчителя німецької мови Кравченко Людмили Миколаївни в 2011 році. Відкриття музею відбулося 28 квітня 2011 р. в урочистій атмосфері. Музей у своїй діяльності керується Конституцією України, законами та постановами Верховної Ради, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Законами України "Про музеї та музейну справу", нормативними документами Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури і мистецтв України, сприяє поглибленню гуманізації та гуманітаризації навчально-виховного процесу в школі шляхом залучення вчительського та учнівського колективів до пошукової  історично- дослідницької діяльності, популяризації патріотичних традицій школи, проведенню пошукової роботи з метою поповнення та вдосконалення музейних фондів, накопичення досвіду. У системі виховної  роботи ЗОШ №3 місія музею – бути  активно діючим ланцюжком у справі  формування особистості. Діяльність музею згуртовує учнів та вчителів, даючи навчальному та виховному процесу нову якість. Музей формує почуття поваги до минулого. Це почуття починається з музейних артефактів. Виховна функція  нашого шкільного музею в тому,що він створює особливе навчальне середовище для формувания в учнів цілісного ставленнядо культурно-історичної спадщини .

Музей проводить таку роботу:

  • виховує  почуття любові до України, Херсонщини, рідного краю;

  • організовує дослідницьку діяльність,облік музейних предметів,забезпечує їх збереження;

  • сприяє поповненню фондів музею;

  • проводить просвітницько-виховну роботу серед учнів;

  • надає можливість використання матеріалів музею в навчально-виховному процесі.      

Робота музею організована на основі самоврядування. При музеї створена рада в складі 4 вчителів та 12 учнів, яка проводить заходи, спрямовані на виховання в школярів любові до школи, до рідної Батьківщини.  Рада музею обрала голову й розподілила обов’язки між членами ради,  затвердила план роботи, визначила режим роботи музею. Завідувачем музею та головою ради є  Кравченко Л.М.  Директор школи Микитась Т.Д. всіляко сприяє організації та проведенню навчально-виховних заходів. На базі музею проводяться лекції, екскурсії, творчі зустрічі тощо. Група екскурсоводів докладно знайомить відвідувачів з матеріалами, зібраними вчителями й учнями.  Пошуковці працюють над поповненням музею новими експонатами, збирають матеріали про вчителів, випускників , про навчальну та виховну діяльність школи.

Музей розміщується в основному корпусі , на третьому поверсі. Загальна площа музею 54 кв.м.  Фонд музею  складається приблизно  з 992 експонатів.

У рекреації школи 3-го поверху створено стенд « Школьные годы чудесные…», де розміщені фотографії всіх випускних класів за 28 років існування ЗОШ №3.

 

Доступним для патріотичного виховання  є куточок українського побуту,  експонати для якого почали збирати учні, їх батьки під керівництвом учителя української м/л Слюзко Л.І.

На другому поверсі учні , батьки та гості мають змогу побачити фото всіх 67 учнів, що закінчили школу з золотими або срібними медалями.

У музеї історії школи розміщені такі стенди:

1.«Урочисте відкриття ЗОШ №3». Мешканці міста раділи, що в північному мікрорайоні за 9 місяців будівники «Сільбуду» звели триповерхову будівлю на 800 учнів. Про це свідчать фото, експонати, альбоми.( Додаток 1)

2.«Адміністрація ЗОШ №3». З 1985 року директором школи була Герасименко Н.М., учитель математики, учитель вищої категорії, з 1996-Микитась Т.Д., учитель російської мови та літератури, учитель вищої категорії, учитель-методист. Вони працювали за підтримкою своїх заступників  Полуектова В.М., Новокреницької О.А., Кальницького М.І., Кравченко Л.М., Короткової К.П., Харитонової  Г.І., Вівтаника О.Б., Бессонової І.В., Махтєєвої А.О.(Додаток 1)

3.«Історія школи».На цьому стенді можна прочитати коротку інформацію про становлення школи, про шлях педагогічного та учнівського колективів до успіху, про визнання серед колег, батьків, учнів. На сьогодні  це одна з найкращих шкіл району.(Додаток 1)

4.«Учитель, перед іменем твоїм…». З фотографій на відвідувачів музею дивляться очі вчителів, які одержали педагогічні звання, вищу категорію. Серед них Заслужений учитель України Яковлєва В.В., учителі-методисти Микитась Т.Д., Кравченко Л.М., Петрусенко Г.О., Харитонова Г.І., Дарморез А.В.,Бессонова І.В., Оберемченко В.Ф., старші вчителі Вівтаник О.Б., Малицька Г.О., Терлецька Т.Г., Бабенко Н.М., Санькова В.Г., учителі вищої категорії  Крупенко Н.Г., Неживенко А.Г., Єлісєєва Ю.С. Вони навчають учнів не тільки основам наук, але й любові та поваги до своєї Батьківщини. (Додаток 2)

5.«Переможці та лауреати конкурсу «Учитель року».  19 разів щорічно в Україні проходить конкурс «Учитель року», і кожного разу ЗОШ 3№ бере в ньому участь. Учитель музики Бессонова І.В. стала переможцем районного, обласного та Всеукраїнського конкурсу. Перше місце в районі   посіли вчителі Микитась Т.Д.(рос. м/л), Дарморез А.В.(матем), Толубець Н.В.(укр.м/л), Оберемченко В.Ф.(тр. навч.),Петрусенко Г.О., Неживенко А.Г.(поч.кл.),Харитонова Г.І.(фізика), Федотова О. М. (обсл.пр.) .Микитась Т.Д. і Дарморез А.В. одержали перемогу в обласному етапі . (Додаток 2).

6. «Учнівське самоврядування». Першими помічниками педагогів завжди були комсомольська, піонерська організації ім. Героя Радянського Союзу Курасова В.М. На стенді є фото перших комсоргів Іщенко Т, Кравченко Н., учнів-активістів. На сучасному етапі керують учнівським колективом президенти та міністерства. Першим президентом учнівського самоврядування був  О.Умеренков. (Додаток 3)

7. «Художня самодіяльність». 28 років ЗОШ №3 плекає таланти юних співаків, танцюристів, художників, поетів, акторів. На сцені школи завжди звучали пісні у виконанні учнів та вчителів. Глядачі захоплювалися танками, картинами та малюнками випускниці , а тепер вчителя художнього мистецтва ЗОШ №3 Трішечко Т, учнів  Сітнікова М.,Шульги Є. та А., Васильченка С., Сєнокоса К., Тупік А., Богдан О. та багатьох інших, сприймали захоплено гімн ЗОШ №3 та інші пісні, авторами яких стали поетеса Сітнікова Т.К. (учитель історії) та композитор Бессонова І.В.(учитель музики). Шкільний театр під керівництвом учителів Яковлєвої В.В., Лагун Г.Т., Малицької Г.О. кожного року  виступав із спектаклями на шкільній сцені. Альманах Березіль» ( ред. Єлісєєва Ю.С., учитель укр.. м/л)), якому вже 11 років, друкує вірші, пісні, есе, художні твори, спогади цікавих людей та розповіді про видатних земляків . (Додаток 3, 8)

8. «Спортивно-масова робота». Україна потребує здорових і сильних людей для того, щоб звеличувати свою країну. Педколектив ЗОШ №3 розуміє це, пропагуючи здоровий спосіб життя  та спонукаючи школярів займатися спортом не тільки на уроках, а й у позакласний час. Для цього ведеться активна робота вчителями школи Лапоновою Л.В., Бурліним Р.А.,а в попередні роки цю роботу активно та результативно проводили вчителі Ропан Л.А., Карпов А.О., Мещеряков В.М. На районних змаганнях спортсмени ЗОШ №3 посідали командні призові місця. Баскетбольна команда Генічеської ЗОШ №3 виборола друге місце в змаганнях баскетболістів Херсонської області (тренер Карпов А.О.) (Додаток 3).

9. «Позашкільна діяльність учнів». ЗОШ №3 підтримує тісні зв’язки з організаціями, які допомагають у вихованні громадянина України. Це Палац творчості, школа естетичного виховання, спортивна школа, Генічеський краєзнавчий музей, Генічеський  РОВД, СПТУ 27 та СПТУ17. Багато учнів відвідують  ці організації, одержують там знання та навички, які будуть потрібні їм у подальшому житті. (Додаток 3).

10. «Методична робота педагогічного колективу». На стенді є  фото, які свідчать про наполегливу працю вчителів по підвищенню своєї компетенції. Дарморез А.В., учитель математики, була делегатом Всеукраїнського з’їзду вчителів у 2002 році. Педагоги разом з учнями провели десятки показових уроків для вчителів району та області, ділячись досвідом навчання та виховання справжніх громадян нашої країни. (Додаток 4).

11. «Медалісти та відмінники ЗОШ №3» 67 учнів було нагороджено золотими та срібними медалями. Ще 16 закінчили школу на «відмінно». Усі вони одержали вищу освіту, усі працюють на благо Батьківщини. Юні дослідники зібрали інформацію про  61 медаліста, одержали від них  світлини, запросили їх на екскурсію до музею історії рідної школи. Кожного року на традиційній зустрічі з випускниками рада музею знайомить відвідувачів з новими матеріалами, одержаними в результаті пошукової діяльності. (Додаток 4).

12. « Педагогічні кадри».  Золотий фонд ЗОШ №3- це педагоги, які в різні роки існування школи ділилися з учнями своїми знаннями, життєвим досвідом, організовували походи, поїздки по рідній Україні, сімейні вечори, вечори відпочинку, тематичні заходи, часи спілкування тощо. У музеї на стендах розміщені фото всіх вчителів, які працювали в школі , які віддали їй частинку своєї душі: Цигановської Н.І., Макарової О.В., Клименко О.Д., Білецької Т.М., Балацької Л.Л., Дуденка А.Ф., Кригіної З.О. та багатьох інших. (Додаток 4).

13. «Таланти школи». ЗОШ №3 створює всі умови для учнів, щоб вони могли спробувати себе  в предметних олімпіадах, у МАН, у проектних роботах. Підраховано, що кожний другий учень з наснагою або виконував наукову роботу,  або добував в олімпіадах призові місця. Багато з них брали участь та одержували призові місця в обласних олімпіадах та сесіях МАН. Так в обласній олімпіаді з німецької мови переможцями стали Мікаелян С.(2008р,11кл.,2 місце), Скопіченко Д.(2012 р, 9 кл, 3 місце), з української м/л- Басова В.(2013 р, 9 кл,3 місце),з трудового навчання-  Мандич О.(1998 р, 11 кл, 2 місце), Баранов І.(1999 р, 11 кл., 3 місце), Островський О.(2004 р,11 кл, 3 місце), Чкі Р.(2006 р.10 кл, 3 місце), Вовк П. (2010р, 2 кл,1 місце), Тихий В.(2012р,11 кл,3 місце), Мінаєва В.(2012р,11 кл,3 місце), Антонов Я.(2013р,10 кл, 2 місце), з історії- Скрипка О.(2004р, 11 кл,3 місце). На обласній сесії МАН  цікавими виявились наукові роботи  з історії мистецтва Микитась М.(2009р, 10 кл, 2 місце, 2010 р, 11 кл, 3 місце), з історії- Богдана М.( 2012р,11 кл, 3 місце), Санькова М. (2011р, 11 кл, 2 місце). (додаток 5).

14. «Досягнення випускників ЗОШ №3».11 випускників ЗОШ №3 повернулися до рідної школи після закінчення педагогічних вузів , продовжують творчі традиції своїх наставників. Результативність роботи школи досить висока. Так, моніторинг свідчить, що всі учні знайшли своє місце в секторі працевлаштування. 139 випускників одержали дипломи економістів,112- учителів, 103- інженерів, 29-лікарів, 46- медичних сестер,52- юристів, 32- менеджерів, 38- робітників МВД, 17-агрономів, 31- робітників транспорту, 26- військових,  19-провізорів, 10-робітників культури. 44 учні закінчили Харківську авіаційну академію. (Додаток 5).

Використання

материалів шкільного музею на уроках та в позаурочній діяльності

Дослідницька  робота – один з головних напрямків діяльності музею історії ЗОШ №3. На початку кожного  року  рада музею розробляла завдання для пошуку, дослідження, вивчення, аналізу матеріалів про становлення школи, її зріст до однієї з найкращих шкіл Генічеського району, про вчителів, учнів, які вже працюють на благо України. Виконана робота: альбоми, фотовиставки, реферати, наукові роботи передається до фонду музею, а потім використовується у виховній роботі з учнями при проведенні

  • навчальної  екскурсії;

  • уроку-екскурсії в музей;

  • використанні музейних експонатів учнями на уроці;

  • демонстрації музейних предметів під час бесіди учителя з учнями;

  • підготовці доповідей  та повідомлень для уроків, написанні творів по завданню вчителя з використанням матеріалів музею.

Таким чином учителі зацікавлюють учнів своїм предметом, розвивають навички самостійної роботи, виконують практичну, виховну та розвиваючу цілі навчання, між учнями та вчителями встановлюються нові стосунки. Матеріали,зібрані  в музеї історії ЗОШ №3, слугують чудовим підґрунтям для проведення уроків. Працюючи в музеї, учні відкривають щось нове для себе   з життя своїх батьків, які вчилися колись в ЗОШ №3. Майже всі музейні експонати зібрані протягом 28 років існування школи. На їх основі актив музею створив експозиції, кожна з яких тісно пов’язана з історією школи, м. Генічеська, Херсонської області, України, адже без любові до одержання знань не може бути любові до своєї Батьківщини. Особливо часто відвідувачами   музею стають  учні  ЗОШ №3. Їм цікаво все: кожний експонат, будь-яка експозиція, стенд, кожен альбом. Тому результат такого інтересу – це поява в музеї нових експонатів. Це стимулює дослідницьку  діяльність учнів, для яких музей – це свідоцтво величі малої Батьківщини. Протягом минулого навчального року була оформлена виставка підручників, наочних посібників, зошитів, за якими вчились бабусі та дідусі учнів, їх батьки. (Додаток 9). Дуже цікавою є експозиція, присвячена давній  дружбі Генічеського та Махарадзевського районів, де виставлені подарунки, книжки, листи від грузинських друзів під час зустрічі в 1988 році.

Альбоми, книги, сотні фотографій ще чекають систематизації та організації міні-презентацій . Особливе місце в музеї займає експозиція, присвячена історії  Великої Вітчизняної війни, бо історія школи тісно пов’язана з ім’ям Героя Радянського Союзу, ветераном ВОВ, мешканцем м. Генічеська В. М. Курасовим. У музеї зберігаються його особисті речі. передані школі вдовою  Р.В. Курасовою.( Додаток 6). Під час  екскурсій учні знайомляться з унікальним речовим та  документальним матеріалом: фотографіями воєнних часів, нагородами , почесними грамотами. На стендах є знайомі учням прізвища, тому що батьки багатьох  учнів також навчалися в ЗОШ №3.

Такий підхід формує використання наступних принципів роботи музею:

-принцип маятника: школярі, вивчаючи історію своєї сім ї, школи, міста,

зв'язують її з історією України або навпаки;

-принцип спіралі: учні знову та знову повертаються до вивчених матеріалів, поглиблюючи свої знання.

        У музеї історії ЗОШ №3 проводяться тематичні часи спілкування, які мають велике виховне значення. Пізнавальна діяльність учнів активізується. В учнів пробуджується інтерес, бажання зробити внесок у творення історії ЗОШ №3. Тематика класних часів спілкування - це  цілісна система, яка має на меті засвоєння всіх аспектів музейної інформації за 11 років навчання в школі у відповідності  з віком і підготовленістю учнів. Багато  тем часів спілкування розкриваються за допомогою музейних матеріалів, тому що предметний показ під час екскурсій стимулює краще засвоєння знань, а через них формування наукових уявлень про об’єктивні закони історичного розвитку, у тому числі на сучасному етапі. При підготовці екскурсоводів рада музею ЗОШ №3 ставить мету: розвивати в  учнів уміння спілкуватися з аудиторією, їх комунікабельність, навички вести діалог, вільно й красиво говорити. Учні- екскурсоводи працюють у музеї з натхненням, з наснагою.

 Вони добре знають музейні експонати,володіють доброю пам’яттю,розвинутими мовленнєвими навичками, емоційністю, уміють цікаво розповісти про школу, про її місце в рейтингу шкіл району, про випускників, про їх внесок у становлення держави України. Екскурсоводи мають час для особистих контактів з музейними матеріалами, для ознайомлення з тим, що зацікавило найбільше.  Вони люблять свій край, свою Батьківщину. Екскурсії, а також   самостійний огляд експозицій сприяє більш глибокому засвоєнню музейної інформації.

 

Висновки:

        Музей активізує сприйняття історії учнями,тому що:

- виховує патріотичні почуття громадянина України, любов до рідного краю;

-інформація в музеї конкретна, підтверджена  предметною наочністю;

- музейний предмет сприяє розвитку образно –емоційного мислення школяра;

-у музеї складаються педагогічні умови для реалізації комплексного підходу до навчання та виховання учнів.

Усе це допомагає формувати в учнів конкретні уявлення, забезпечує міцність запам’ятовування, развиває логічне мислення.

       Про те, що музей історії ЗОШ №3 відіграє важливу роль у становленні громадян України, свідчать записи у книзі відгуків:

29.04.2011

        Безумно рада и горда тем, что в школе есть люди, которых можно поистине назвать патриотами школы, района, родного края… Желаю всем в дальнейшем огромного здоровья, а оно должно бать чистым, как наши моря и реки, желаю красоты такой, какой бывает каждая весна в нашем городе и, конечно, богатства, каким обладает наша страна, Украина. 

                                                             Крупенко Н.Г., мама 2-х выпускниц.

29.06.2011

       Я просто в восторге  от истории ООШ №3, от того, как она развивалась, росла.Очень впечатлили достижения школы, педагогического состава. Приятно было узнать о том, что в школе воспиталось и выучилось столько талантливых и известных людей не только в нашем городе, но и в стране в целом.

 Малахова Кристина, выпускница 1997 г.

2.10.2012

        З якою любов’ю. трепетом в душі створено ваш музей! Він дуже вишуканий, естетично оформлений. Відчувається гордість за працівників і випускників школи.

Гулак Л.М., учитель Рівненської ЗОШ

bottom of page